Współczesny rynek oferuje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, do których zaliczają się między innymi komputery, telefony czy różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Zapotrzebowanie na taki sprzęt rośnie bardzo dynamicznie, ma na to wpływ zarówno szybkie pojawianie się nowości jak również coraz krótsze czasy życia produktów. Wszystko to stawia zupełnie nowe wyzwania przed procesami związanymi z obsługą zapotrzebowania, logistyka dla branży hi-tech w tym obszarze jest trudna i wymagająca.

Wymagania klientów

Nowoczesne urządzenia elektroniczne są coraz chętniej kupowane zarówno przez osoby prywatne jak też firmy, są one często niezbędne w codziennym życiu i przy działalności, którą się prowadzi. Jest to jednak towar delikatny i podatny na uszkodzenia, a jednocześnie klienci wymagają szybkiej i sprawnej realizacji zleceń. Niejednokrotnie zamówienia są naprawdę pokaźne, a przy tym niezbędne będzie ich dostarczenie w dokładnie określonym czasie. Dlatego też logistyka dla branży hi-tech, chcąc sprostać tak wyśrubowanym wymaganiom, musi spełniać określone standardy. Terminowe i szybkie dostarczenie przesyłek jest absolutnie konieczne, ale nie zawsze wystarczy do tego, żeby przekonać klientów do podjęcia współpracy. W tej branży nie patrzy się też tak bardzo na stawki frachtu, stawia się raczej na wysoką jakość świadczonych usług oraz wartości dodane, jakie można zyskać. Niezwykle pomocne są w tym zaawansowane rozwiązania informatyczne, które umożliwiają z jednej strony sprawną integrację, a z drugiej dają szeroki zakres informacji o stopniu realizacji zleceń. Spełnienie tych warunków pozwoli na zdobycie zaufania i zbudowanie trwałych, wieloletnich relacji biznesowych.

Bezpieczeństwo towarów

Logistyka dla branży hi-tech to nie tylko szybkość dostarczenia przesyłek, ale również zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa. A akurat ta branża narażona jest na wiele różnych czynników, które mogą spowodować uszkodzenie czy utratę ładunków. Urządzenia elektroniczne są stosunkowo delikatne, więc trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić w czasie transportu. Muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mechanicznymi uszkodzeniami, szczególnie przy rozładunku i załadunku, a także przed szkodliwym działaniem wilgoci. Drugim obszarem, o który trzeba zadbać, to ochrona przed kradzieżami. Ze względu na wysoką wartość przesyłki są często narażone na próby nielegalnego ich przejęcia, a operatorzy muszą stanąć na wysokości zadania i zapewnić im należytą ochronę. W praktyce nie wszyscy są w stanie spełnić takie wymagania, jedynie najlepsze firmy na rynku mogą zapewnić najwyższy poziom świadczonych usług. Poza transportem duże znaczenie ma także odpowiednie magazynowanie. Pomieszczenia powinny być przeznaczone specjalnie pod tego typu sprzęt, z możliwością zagwarantowania właściwej wilgotności, temperatury oraz ochrony przed kradzieżą.

Tak wysokie oczekiwania sprawiają, że niewielu podwykonawców z branży jest w stanie im sprostać, szczególnie jeśli logistyka dla branży hi-tech jest znacznie bardziej rozbudowana. Korzystając jednak z referencji i dotychczasowych doświadczeń z pewnością można będzie znaleźć firmę, która ze wszystkim poradzi sobie we właściwy sposób.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o logistyce dla branży hi tech, odwiedź stronę: https://www.rhenus.com/pl/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.