Ekspres kapsułkowy to specyficzna odmiana ekspresu ciśnieniowego, obecna na rynku od kilku lat. Ekspres taki ma wiele zalet: ma zwykle niewielkie gabaryty oraz oryginalny i nowoczesny design, a jego obsługa jest niezwykle prosta i szybka: nasz wkład w przyrządzenie kawy ogranicza się do włożenia specjalnej kapsułki zawierającą sprasowaną kawę o wybranym przez nas smaku i mocy, oraz naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Kawa jest gotowa w mgnieniu oka – dokładnie taka, jakiej oczekujemy, zawsze na tym samym, relatywnie wysokim, poziomie. Jednak wytrawni kawosze narzekają na całkowite zautomatyzowanie procesu parzenia oraz pozbawiony głębi smak, na który właściwie nie mamy wpływu – kapsułki danego producenta są szczelnie zamknięte, mają bardzo konkretny, niezmienny skład, którego oczywiście nie da się zmodyfikować.
Dla jednych to zaleta – ogromne ułatwienie i przyspieszenie całej skomplikowanej procedury przyrządzania kawy (dlatego właśnie ten typ ekspresu często możemy spotkać w firmowych kuchniach lub pokojach hotelowych), dla innych nie tylko „odhumanizowanie” rytuału parzenia, ale również problem związany z koniecznością stałego zaopatrywania się w zapasy kapsułek kawowych, niekiedy dość kosztownych (ich cena zależy od producenta).
Ekspres na kapsułki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wprawdzie smak kawy, ale nie wymagają od niej jakości niczym z renomowanej kawiarni, żyją w biegu i nie dysponują odpowiednią ilością miejsca w kuchni.
Jaki ekspres kapsułkowy kupić?
Wybór ekspresów na kapsułki jest coraz większy, a ich ceny należą do niskich – w zależności od marki wahają się między 150 a 700 zł. Wybierając urządzenie, kierujemy się zwykle jego oryginalnym wyglądem, a także ceną dedykowanych mu kapsułek.
Obok najczęściej poszukiwanych uznanych marek ekspresów na kapsułki Krups, Zelmer czy Saeco, ostatnio wielką popularność zdobył dostępny w sieci Biedronka tani ekspres kapsułkowy Italico. Zaprojektowany ze smakiem, dostępny w dwóch eleganckich wersjach kolorystycznych, ekspres ma niewielkie gabaryty, co jest jednym z największych atutów Italico – urządzenie należy do najwęższych ekspresów kapsułkowych na rynku. Dzięki swojej kompaktowej formie z łatwością wkomponuje się w przestrzeń nawet niewielkiej kuchni. Bardzo łatwy w obsłudze, pozwala na zaparzenie mniejszej i większej kawy pod wysokim ciśnieniem (20 barów).
W dedykowanych urządzeniu kapsułkach ukryta jest mielona kawa – palona we Włoszech Robusta i Arabica – z której powstaje smaczne i aromatyczne espresso z gęstą cremą. Smaki kawy różnią się od siebie subtelnie, ale wyraźnie, oscylując wokół łagodnych aromatów orzechowo-czekoladowych, orzechowych, owocowo-kwiatowych, a nawet delikatnie tytoniowych.
Jak każdy ekspres kapsułkowy, Italico jest bardzo funkcjonalny i wygodny. Przygotowanie kawy trwa dosłownie parę chwil, jest proste i higieniczne. Wadą urządzenia – jak w przypadku wszystkich tego typu ekspresów – jest dość wysoka cena kapsułek i konieczność stałego ich nabywania, przy czym dostępne są one tylko w sieci Biedronka. Z ekspresem Italico kompatybilne są oczywiście wyłącznie dedykowane kapsułki tej samej marki.
Ja tam nie uważam, że kawa z ekspresu kapsułkowego jest gorsza. Oczywiście tak jak piszesz, kawosze z pewnością z daleka od takich urządzeń, ale dla mnie to jest bardzo dobre rozwiązanie. Kawa bardzo smaczna, ekspres kapsułkowy kupiliśmy od Bosch.
Ja też uważam, że jest ok 🙂
Polecam Diemme CORPO do Nespresso. Jak dla mnie kawa z ekspresu z kapsułkami jest ok. Nie widze różnicy między taką a taką z czajnika. Ale wiadomo, ekspres jednak to jest to 🙂