Ekspresowe sekcje
Jakość i rodzaj kawy to nie tylko kwestia subiektywnych upodobań i preferencji; jest również związana ściśle ze sposobem przyrządzania naparu, a co za tym idzie – typem ekspresu, jakim dysponujemy.
Kawa do ekspresu ciśnieniowego
Najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego to ziarna średnio lub ciemno palone – z nich stworzymy prawdziwe aromatyczne espresso we włoskim stylu, pozbawione kwaskowych i cierpkich nut, o lekko karmelowym aromacie (szczególnie w przypadku kaw ciemno palonych). Gorzej w ekspresach ciśnieniowych sprawdzają się kawy jasno palone, które są kwaskowe i mniej wyraziste.
Bardzo istotna jest też kwestia stopnia zmielenia – w ekspresach wysokociśnieniowych ziarna powinny być zmielone dosyć miałko, koniecznie w młynku żarnowym, który nie powoduje powstawania pyłu.
Kawa do ekspresu przelewowego
Kawa zmielona grubiej – na przykład w młynku ręcznym lub elektrycznym na niskim stopniu przemiału – sprawdzi się w ekspresach przelewowych, a także w kawiarce. Kawy przeznaczone do ekspresów przelewowych wypala się bardzo szybko w bardzo wysokiej temperaturze – takie jasno palone ziarna mają wyższą kwaskowość, a także bardziej drażnią żołądek.
Rodzaj kawy
Większość kaw dostępnych na rynku to mieszanki różnych odmian Arabiki i Robusty, ale coraz bardziej popularne stają się szlachetne kawy jednorodne. Arabica jest kawą delikatniejszą i bardziej aromatyczną – świetnie nadaje się do zaparzenia oleistego, pachnącego espresso. Gorzej sprawdza się jednorodna Robusta, która jest bardziej gorzka, choć także mocniejsza (zawiera więcej kofeiny); jej dodatek w mieszankach dodaje naparom charakterystycznej goryczki i pozwala uzyskać trwalszą i grubszą cremę (piankę).
Najlepszym wyborem do ekspresu ciśnieniowego jest mieszanka złożona z 80% arabiki i 20% robusty – sprawdzi się zarówno w przygotowaniu prawdziwego włoskiego espresso, jak i do kaw mlecznych. Do tradycyjnego parzenia kawy w ekspresach przelewowych oraz w kawiarkach sprawdzi się dobrze mieszanka złożona z 50% arabiki i 50% robusty – zwłaszcza wtedy, gdy napar służy nam za podstawę do kawy mlecznej.
Mamy jeszcze możliwość wyboru kawy Liberica, wywodzącej się zgodnie z nazwą z terenów Liberii. Owoce pestkowców na sięgających nawet do 12 metrów krzewach tej odmiany mają większe gabaryty w porównaniu z owocami Arabiki (długość to około 2-3 cm). Walory smakowe są porównywalne z Robustą.
W wieku XX sprowadzono ją na indonezyjskie tereny, obecnie jest ona uprawiana nie tylko w samej Afryce, ale również na Javie, Madagaskarze oraz Cejlonie. Sprowadzono ją ze względu na wykazywaną większą odporność na czynniki mechaniczne, w tym pustoszące plony szkodniki, przy tym gwarantuje większy zbiór. Charakteryzuje się natomiast znacznie mniejszym aromatem w porównaniu do Arabiki.
Jej udział w rynku kaw szacuje się na zaledwie 1%, przy czym uprawia się ją ze względu na tanią produkcję oraz wysokie plony. Dla wytrawnych kawoszy ta odmiana nie stanowi łakomego kąska, to ekonomiczne rozwiązanie stanowiące jedynie uzupełnienie ofert kaw. Możemy ją nabyć w formie nie tylko kawy mielonej i ziarnistej, ale również palonej, rozpuszczalnej oraz liofilizowanej.
Konkretne i bardzo przydatne informacje 🙂 Do tej pory trochę inaczej patrzyłam na kawę, teraz będę bardziej świadomie ją wybierała.