Ekspres automatyczny to zaawansowane technologicznie urządzenie wysokociśnieniowe, mniej lub bardziej rozbudowane, w którym parametry zaparzania kawy zostały określone i zoptymalizowane przez producenta, a czynności niezbędne do przygotowania naparu całkowicie lub w przeważającym stopniu zautomatyzowane. Urządzenie takie nie jest wyposażony w dźwignię – kawę wsypuje się do specjalnego zbiornika. Wiele ekspresów automatycznych, szczególnie tych wyższej klasy, wyposażone jest w młynek do mielenia ziaren.

Napar z dobrego ekspresu automatycznego z reguły nie ustępuje jakością tej z ekspresu ręcznego. Wysoki stopień automatyzacji może jednak odstręczać doświadczonych koneserów kawy z prawdziwego zdarzenia, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad parametrami zaparzania.

Bardziej rozbudowane urządzenia wyposażone są w rozmaite dodatki, które ułatwiają życie i uatrakcyjniają parzenie kawy: oprócz zintegrowanej dyszy do spieniania mleka i wbudowanego młynka, najlepiej żarnowego z regulowanym stopniem przemiału, ekspres automatyczny może dysponować płytką podgrzewającą filiżanki do kawy, kilkustopniową regulacją mocy naparu, wewnętrzną pamięcią umożliwiającą wybór indywidualnego programu, systemem do robienia cappuccino czy podświetleniem filiżanek.

2 thoughts on “Ekspres automatyczny do kawy

  1. To jest ekspres zdecydowanie dla mnie 🙂 Tylko muszę wybrać coś w sensownej cenie i mam nadzieję, że nie będzie potrzebny zbyt duży kompromis cena/jakość. Możecie polecić jakiś konkretny model w sensownej cenie co około 800 zł?

    • Trochę powyżej 800 ł, ale naprawdę świetny jest DeLonghi EC850. Funkcje może niezbyt rozbudowane, ale ma wszystko czego potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.