Ekspres automatyczny to zaawansowane technologicznie urządzenie wysokociśnieniowe, mniej lub bardziej rozbudowane, w którym parametry zaparzania kawy zostały określone i zoptymalizowane przez producenta, a czynności niezbędne do przygotowania naparu całkowicie lub w przeważającym stopniu zautomatyzowane. Urządzenie takie nie jest wyposażony w dźwignię – kawę wsypuje się do specjalnego zbiornika. Wiele ekspresów automatycznych, szczególnie tych wyższej klasy, wyposażone jest w młynek do mielenia ziaren.

Napar z dobrego ekspresu automatycznego z reguły nie ustępuje jakością tej z ekspresu ręcznego. Wysoki stopień automatyzacji może jednak odstręczać doświadczonych koneserów kawy z prawdziwego zdarzenia, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad parametrami zaparzania.

Bardziej rozbudowane urządzenia wyposażone są w rozmaite dodatki, które ułatwiają życie i uatrakcyjniają parzenie kawy: oprócz zintegrowanej dyszy do spieniania mleka i wbudowanego młynka, najlepiej żarnowego z regulowanym stopniem przemiału, ekspres automatyczny może dysponować płytką podgrzewającą filiżanki do kawy, kilkustopniową regulacją mocy naparu, wewnętrzną pamięcią umożliwiającą wybór indywidualnego programu, systemem do robienia cappuccino czy podświetleniem filiżanek.

2 thoughts on “Ekspres automatyczny do kawy

  1. To jest ekspres zdecydowanie dla mnie 🙂 Tylko muszę wybrać coś w sensownej cenie i mam nadzieję, że nie będzie potrzebny zbyt duży kompromis cena/jakość. Możecie polecić jakiś konkretny model w sensownej cenie co około 800 zł?

    • Trochę powyżej 800 ł, ale naprawdę świetny jest DeLonghi EC850. Funkcje może niezbyt rozbudowane, ale ma wszystko czego potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *