Ekspres przelewowy to urządzenie, w którym napar przesącza się do dzbanka przez papierowy filtr wypełniony kawą mieloną, przez którą przepuszczana jest gorąca woda. Napar zawiera z reguły większą ilość kofeiny, niż kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym (ze względu na dłuższy kontakt kawy z wodą), a także większą ilość substancji drażniących żołądek.
Zaletą ekspresów przelewowych jest fakt, że dają możliwość przygotowania większej ilości kawy szybko i za jednym włączeniem urządzenia. Podgrzewana płytka pod dzbankiem umożliwia utrzymanie przez dłuższy czas wysokiej temperatury naparu. Jest to więc dobre rozwiązanie do mniejszych biur oraz domów, w których kawę spożywa większa ilość osób przy jednym stole.
Obsługa ekspresu przelewowego jest stosunkowo prosta, a cena urządzenia niska (dobrej jakości ekspres przelewowy kupimy już za około 200 zł).
Dlaczego więc ekspresy przelewowe, choć wciąż obecne na rynku, powoli wypierane są przez urządzenia ciśnieniowe?
Argumentem przeciwko tradycyjnym przelewówkom są często względy zdrowotne – w filiżance kawy zaparzonej w takim ekspresie znajduje się prawie o połowę kofeiny więcej niż w kawie z ekspresu ciśnieniowego, napój taki zawiera też więcej szkodliwych substancji gorzkich i kwasów.
Wadą urządzeń przelewowych jest też dość długi czas parzenia kawy (średnio 15 minut), ale przede wszystkim smak naparu – kawa jest gorzka, bardziej kwaskowa i o wiele mniej aromatyczna niż parzone pod wysokim ciśnieniem espresso.
Ciekawą odmianą ekspresu przelewowego jest ekspres do kawy z termosem, który łączy w sobie zalety urządzenia do parzenia kawy i dzbanka termicznego, na długo utrzymującego temperaturę naparu. To świetna opcja dla osób, które piją dużo kawy i chcą mieć gorący, świeży napar pod ręką przez długi czas. Ekspres z większym termosem – na przykład takim o pojemności powyżej 1 litra – sprawdzi się także podczas przyjęć i spotkań w większym gronie osób – gorąca kawa będzie dostępna nawet przez kilka godzin.