Ekspres ciśnieniowy to urządzenie do przyrządzenia kawy wykorzystujące kontrolowany proces tłoczenia gorącej wody przez kawę pod zwiększonym ciśnieniem. Umożliwia to przefiltrowanie naparu i pozostawienie w fusach szkodliwych substancji drażniących żołądek oraz większości gorzkich aromatów.
Wyróżniamy ekspresy niskociśnieniowe – należą do nich tradycyjne kawiarki z aluminium lub ze stali nierdzewnej, w których kawę zaparza się na płycie gazowej lub elektrycznej, a także większa część ekspresów kapsułkowych, oraz ekspresy wysokociśnieniowe. W tych ostatnich kawa zaparzana jest w szybkim tempie pod ciśnieniem minimum 10 barów, w efekcie czego powstaje aromatyczny napar o oleistej konsystencji, z charakterystyczną pianką, czyli espresso, które może być bazą do innych napojów kawowych – popularnej czarnej kawy lub kaw mlecznych typu latte czy cappuccino.
Wśród urządzeń tego typu znajdziemy ekspresy kolbowe, czyli ręczne, wyposażone w charakterystyczną dźwignię, do której wsypuje się zmieloną kawę. Bardziej popularne, choć mniej cenione przez prawdziwych koneserów i baristów są łatwe w obsłudze ekspresy automatyczne.
Ze względu na specyficzną technikę parzenia, kawa z ekspresu ciśnieniowego ma mniejszą ilość kofeiny niż ta parzona w tradycyjny sposób, zawiera mniej substancji drażniących żołądek, a przede wszystkim zdecydowanie smaczniejsza i bardziej aromatyczna.
Pytanie do kawoszy? Jak duża jest różnica w smaku pomiędzy kawą z ekspresu ciśnieniowego a kawą z ekspresu przelewowego? Zastanawiam się czy na takie nasze domowe potrzeby warto przesiadać się na ekspres ciśnieniowy, czy to będzie dużo większa frajda z takiej kawy. Wiadomo w kawiarniach kawa smakuje mi bardzo, ale nie jestem pewna, czy w takim domowym dobrym ekspresie ciśnieniowym też będzie dobra.
Smak to jedno – już średniej jakości ekspres ciśnieniowy da łagodniejszą kawę bez charakterystycznych kwaskowo-gorzkich nut. Druga sprawa to kwestia zdrowia, podobno różnica jeśli chodzi o podrażnianie żołądka i przyswajalność jest znaczna.